top of page
Ieškoti

Laiptai į tikrą lyderystę

Vakarietiškos kariuomenės mėgsta Transformacinę lyderystę. Jos mokomės, mokome ir vertiname. Kartais net atrodo, kad tai – vienintelis modelis, kurio turime siekti. Ir tuo pačiu dažnai pateikiame Transakcinę lyderystę – kaip senovišką, garo mašinų ir pirmųjų fabrikų laikų atgyveną.Ar Transformacinė yra visada geresnė? Ar Transakcinė lyderystė turi vietą modernioje kariuomenėje? Į šiuos klausimus atsako Viso spektro lyderystės modelis (Full range leadership model, toliau - Modelis).

Modelis pristato kelias Lyderystės rūšis:

  •  Nesikišimo lyderystė (Laissez-Faire) – lyderis vengia įtakos procesams, atidėlioja sprendimus, jo nėra, kai labiausiai reikia. Pasekmės – chaotiška organizacijos veikla, prasti rezultatai, nepasitenkinimas darbu ir santykiais. Tai – labiausiai vengtina lyderystės forma.

  • Transakcinė pasyvioji lyderystė (Management by exception) – lyderis bijo nesėkmių, todėl nuolat ieško klaidų, kad nubaustų kaltininkus ir šie vėliau bijotų daryti klaidas.

  • Transakcinė aktyvioji lyderystė (Contingent reward) – lyderis valdo apdovanojimais ir nuobaudomis. Jis aiškiai nustato taisykles/standartus, už kokią veiklą ir kokius rezultatus gausi paskatinimą arba būsi nubaustas. Pagal šią teoriją yra nustatomos darbo valandos, pareiginiai nuostatai, atlyginimas, apdovanojimų tvarka ir pan. Teorija pagrįsta bazinių poreikių patenkinimu (maistas, būstas, pramogos).

  • Transformacinė lyderystė (Transformational leadership) – lyderis yra pavyzdys, rūpinasi pavaldiniais, kalba apie tikslus ir jų prasmę, bei skatina pavaldinių iniciatyvą. Teorija pagrįsta aukštesniųjų poreikių tenkinimu (priklausomybė grupei, pripažinimas, saviraiška).

Taigi vis tiktai - ar Modelis lygina gerą/blogą lyderystę, ar pateikia lyderio tobulėjimo kelią? Kitaip sakant, ko reiktų imtis, kad pakilti bent viena pakopa aukštyn?

  1. Jeigu jauti, kad esu pirmoje pakopoje – nesikišantis lyderis, ir net nežinai, kaip vyksta procesai, susipažinimas su jais ir problemų ieškojimas/sprendimas tikrai suteiks komandai kryptį, pagerins efektyvumą.

  2. Jeigu jau sėkmingai baudi kaltininkus, bet norėtum ne tik tvarkytis su pasekmėmis, bet ir įtakoti priežastis – laikas nustatyti savo lūkesčius ir taisykles. Kas vykdys – skatink, kas nevykdys... pataisyk, tada bausk. Taip padalinyje nusistovės visiems aiški, prižiūrima tvarka. Ir nuolat ieškok, kokiam žmogui kokie skatinimai labiau veikia (taip pat – ir nuobaudos).

  3. Kai tvarka yra, galima judėti link geriausios – Transformacinės lyderystės. Šis žingsnis – didžiausias, sunkiausias, lėčiausiai atsiperkantis. Bet, kaip rašo kūrėjai – rezultatai viršija lūkesčius. Todėl, teks tapti sąžiningu, pavyzdingu, rūpestingu, gerai paaiškinančiu organizacijos tikslus bei leidžiančiu pasireikšti kitiems. Kitaip sakant – apkarpyti savo ego, suprasti, kad kiekvienas yra ypatingas ir kalbėti, klausytis ir vėl klausytis.

O negalima prašokti transakcinę lyderystę su jos mėgstamomis nuobaudomis ir iš karto tapti transformaciniu lyderiu? Galima. Reikia. Labai stenkis, tada klausk pavaldinių, kaip tau sekasi, pasitaisyk, vėl stenkis, ir tapsi.

Sėkmės!

28 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską
bottom of page